ŠIAULIŲ KULTŪROS ŠVIETIMO DRAUGIJOS BIBLIOTEKA-SKAITYKLA (1936-1940)

Jonas NEKRAŠIUS

1936 m. rugsėjo 12 d. Šiaulių kultūros švietimo draugijos valdybos posėdyje buvo nutarta įsteigti mieste viešą biblioteką-skaityklą plačiajai visuomenei ir duoti skaityti knygas už labai mažą kainą, o beturčius ir visai nuo mokesčio atleisti87.
Kultūros švietimo draugijos biblioteka buvo atidaryta 1937 m. Jos knygų  fondo pagrindą sudarė poeto J. Krikščiūno-Jovaro paaukotos buvusios „Ąžuolo“ draugijos bibliotekos knygos. 1938 m. pradžioje ši biblioteka turėjo  1350 knygų. Iš jų 484  - grožinės literatūros, 91 – poezijos, 120 knygų skirtų jaunimui, 29 periodinių leidinių rinkiniai, 110 knygų teatro ir meno klausimais, 516 – mokslo knygų. Knygų kitomis kalbomis buvo tik penkios. 1940 m. sausio mėn. Šiaulių kultūros ir švietimo draugija Vilniaus „Kultūros“ draugijai padovanojo daugiau kaip 1000 knygų88.

1938 m. birželio 12 d. Šiauliuose lankėsi III Pabaltijo bibliotekininkų kongreso dalyviai. Šiaulių valstybinėje mergaičių gimnazijoje buvo skaitomi referatai: H. Mugasto-Johani „Skaitytojų tipai ir jų reikalavimai“ ir G. Šaurumo „Inkunabulai Latvijoje“. Po paskaitų kongreso dalyviai ir svečiai apžiūrėjo Šiaulių valstybinį centralinį knygyną (viešąją biblioteką – J. N.) ir „Aušros“ muziejų, domėjosi šių įstaigų darbu ir eksponatais89.
1939 m. Šiauliuose P. Višinskio g. 35 buvo įsteigta Šiaulių aukštesniosios muzikos mokyklos biblioteka. Joje veikė abonementas ir skaitykla. Bibliotekos fonde buvo 20188 tomų knygų. Ji prenumeravo 20 pavadinimų laikraščių ir žurnalų90. Bibliotekoje buvo abėcėlinis ir sisteminis katalogai, solinių ir chorinių dainų kartoteka ir kt.
1939 m.  sausio 25 d. Šiaulių mergaičių gimnazijoje buvo atidaryta skaitykla. Ta proga apie rašyto žodžio svarbą kalbėjo mokytojas J. Adomaitis. Iki tol skaityklos šioje mergaičių gimnazijoje nebuvo. 1939 m. ataskaitose apie draugijų neviešas bibliotekas dar pateikė Piliečių klubo visuomeninė biblioteka (jos turimų knygų vertė 1000 Lt),  Šiaulių miesto ir apskrities gydytojų draugija (bibliotekos knygų vertė 1000 Lt), Šiaulių dantų gydytojų draugija (bibliotekos knygų vertė 150 Lt) ir  Piliečių klubo visuomeninė biblioteka (jos knygų vertė 1000 Lt), įsikūrusi Dariaus ir Girėno g. 11791. Pastarosios bibliotekos knygos buvo žymimos rėminančia linija apibrėžtu apskritimo formos knygos antspaudu su žalios spalvos įrašu: Šiaulių Piliečių Klubas.

Tarpukariu Šiauliuose įvairiu laiku veikė Šaulių sąjungos biblioteka su skaitykla, Jaunalietuvių biblioteka, Šiaulių aukštesniosios prekybos mokyklos biblioteka, kitų mokyklų ir gimnazijų, Mokytojų seminarijos, kai kurių įmonių ir įstaigų bibliotekos, aptarnaujančios savo narius ir darbuotojus. Šv. Zitos tarnaičių  draugijos biblioteka Šiauliuose, įsteigta 1923 metais, sovietinės okupacijos išvakarėse turėjo 600 knygų92. Tarp viešųjų bibliotekų minėtinos „Spaudos“ skyriaus, K. Petrausko bibliotekos, A. Valčiuko privati biblioteka, A. Bukmano komercinė biblioteka  (Knygynas, galanterijos ir žaislų prekyba „Pasaulis“), turėjusi 397 knygas. Ši biblioteka savo knygas žymėjo ovalo formos rėminančia  linija apibrėžtu spaudu-užrašu: PREKYBOS PASAULIS BIBLIOTEKA / Nr. / ŠIAULIAI VILNIAUS G-VĖ 158.

Grįžti į straipsnio pradžią

Mieli GBEF skaitytojai prašome paieškoti savo bibliotekose senų, dar tarpukaryje išleistų knygų, su Šiaulių miesto valstybinių, visuomeninių draugijų ir organizacijų ir privačių bibliotekų ir skaityklų knygų antspaudais, ekslibrisais, įrašais, lipdėmis ir nuskenavę atsiųsti mums šių knygos ženklų pavyzdžių. (el. p. jonas.nekrasius@kava.lt arba menocentras@savb.lt)

* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą