ŠIAULIŲ BAŽNYČIŲ PARAPIJINĖS BIBLIOTEKOS IR SKAITYKLOS (1928-1940)

Jonas NEKRAŠIUS

  1928 m. Šiauliuose įsisteigė dvi bažnyčių parapinės bibliotekos: Šv. Petro ir Povilo parapijos (550 knygų) ir Šv. Jurgio parapijos (300 knygų). Šv. Jurgio parapijos knygyno skaitytojai buvo tik katalikiškų organizacijų  nariai, jaunimas ir moksleivija. Išaugus knygų skaičiui, jos buvo išduodamos parapijiečiams į namus. Tik ne katalikškųjų orgnizacijų nariai už  knygų skaitymą mokėdavo po 20 centų per mėnesį.
    
Saugojimo vieta: A. Skerio kolekcija
1929 m. Šv. Jurgio parapijos name katalikiškam jaunimui buvo įsteigta knygų ir laikraščių skaitykla, kuriai 1928 metų pabaigoje kunigas Justinas Lapis (1884-1967) padovanojo keletą šimtų lietuviškų knygų. Šios knygos buvo laikomos sudėtos spintoje parapijos salėje, Stoties g. 4. Katalikiškų laikraščių skaityklai duodavo taip pat klebonas bei jo vikaras.
    1930 m. Šiaulių parapijos knygynas, kuris buvo Katalikų veikimo centro (toliau – KVC) šv. Jurgio parapijos skyriaus žinioje, praturtėjo knygų – jų perleido Lietuvių katalikų mokytojų sąjungos Šiaulių skyriaus knygynas (jis nebegalėjo veikti dėl tautininkų neigiamų nuostatų) ir Lietuvių katalikų jaunimo „Pavasario“ sąjungos knygynėlis (dėl mažo skaičiaus knygų atskirai jų laikyti nebuvo tikslo). Taip pat paskelbus knygų rinkimo vajų, šiek tiek suaukojo pavieniai asmenys, ir šitaip susidarė arti 800 tomų biblioteka.
   Šiaulių šv. Jurgio parapijos KVC rūpinosi parapijos salėje įsteigtu knygynu-skaitykla, kuriame buvo beveik pusantro tūkstančio knygų59. Knygas šiai bibliotekai aukojo pavasarininkų organizacija, Lietuvių katalikų mokytojų sąjungos Šiaulių skyrius. Taip pat katalikiškų organizacijų nariai naudojosi nedidele kunigo J. Lapio biblioteka. Be to, KVC skyriaus valdyba surinko iš privačių šiauliečių nemažai knygų kaip auką šiam knygynui. Šio Centro skyriaus vadovybė išrinko knygyno vedėją ir paskyrė jam nedidelį mėnesinį atlyginimą. 1939 m. buvo įsigyta antra graži nauja knygų spinta. Visos knygos buvo antspauduotos KVC Šiaulių šv. Jurgio parapijos skyriaus antspaudu60.
   1930 m. prie Šiaulių Šv. Petro ir Povilo parapijos bibliotekos buvo prijungta Šiaulių šv. Juozapo katalikų darbininkų draugijos biblioteka. Pastarosios bibliotekos knygos buvo pažymėtos ovalo formos rėminančia linija apibrėžtu knygos antspaudu su užrašu: Šiaulių šv. Juozapo katalikų / darbininkų Draugija. Viduryje šio antspaudo pavaizduotos dvi besisveikinančios rankos. Knygos antspaudo dydis 30,5 x 57 mm61.
Saugojimo vieta: A. Skerio kolekcija
   1939 m. Šiaulių šv. Petro ir Povilo parapijos biblioteka turėjo 2050 knygų62. Į šv. Petro ir Povilo bažnyčios bibliotekėlę kviesdavęs mokinius ir vesdavęs skaityti vikaras Konstantinas Korsakas. Savo bibliotekos knygomis leisdavo naudotis ir kunigai Vladas Požėla (1913-1997) ir Konstantinas Daukantas (1896 m. - apie 1942 m.). Šv. Vincento Pauliečio biblioteką-skaityklą globojo kunigas Justinas Lapis63.


   Tarpukariu Šiauliuose veikė 4 gimnazijos, kurios turėjo bibliotekas. Jų knygų fondai tarpukariu išaugo iki 20 000 leidinių. Be valstybinės berniukų gimnazijos, bibliotekas Šiauliuose dar turėjo mergaičių, žydų gimnazijos ir vokiečių progimnazija. 1922-1935 m. Šiauliuose veikusi vokiečių progimnazija buvo privataus pobūdžio, ir ją išlaikė Vokiečių draugija mokyklai laikyti savo lėšomis. Ji buvo viena mažiausių Lietuvoje (didžiausias jos moksleivių skaičius – 48, 18 iš jų – žydų tautybės) ir visą šį laikotarpį turėjo biblioteką, kurioje daugiausia buvo literatūros vokiečių kalba. Lietuvos vokiečių kultūrinė sąjunga stengėsi šią progimnaziją išlaikyti, tačiau 1935 m. dėl mažo mokinių skaičiaus uždarė savo iniciatyva. 1936 m. ji buvo reorganizuota į 6 skyrių pradžios mokyklą, kuri turėjo savo biblioteką.

   1929 m. Šiaulių mergaičių gimnazijos bibliotekoje buvo 1957 tomai knygų, 1930 m. jų skaičius išaugo iki 2169. 1932 m. buvo 2679 knygos. Paskutiniaisias nepriklausomybės metais mergaičių gimnazijoje įsikūrė skaitykla64. Didžiausią biblioteką mieste turėjo Šiaulių valstybinė berniukų gimnazija, kurios fondą sudarė 3265 knygos. Iš jų  - 2871 lietuvių kalba, 185 – rusų kalba, 177 – vokiečių kalba ir 32 – anglų kalba65. Šia biblioteka naudojosi gimnazistai ir mokytojai.

Grįžti į straipsnio pradžią


Mieli GBEF skaitytojai prašome paieškoti savo bibliotekose senų, dar tarpukaryje išleistų knygų, su Šiaulių miesto valstybinių, visuomeninių draugijų ir organizacijų ir privačių bibliotekų ir skaityklų knygų antspaudais, ekslibrisais, įrašais, lipdėmis ir nuskenavę atsiųsti mums šių knygos ženklų pavyzdžių. (el. p. jonas.nekrasius@kava.lt arba menocentras@savb.lt)

* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą