KAZIMIERO PETRAUSKO PRIVATI VIEŠOJI BIBLIOTEKA (1936-1940)

Jonas NEKRAŠIUS

1936 m. rugsėjo mėn. Šiauliuose buvo įsteigta privati K. Petrausko biblioteka, kuri veikė Dariaus ir Girėno g. 49 II aukšte (priešais kino teatrą „Kapitolis“). Joje buvo knygų lietuvių rusų ir vokiečių kalbomis. Ši biblioteka veikė kasdien, be šventadienių 9-12 ir 15-19 val.80 
K. Petrausko biblioteka 1938 m. turėjo 1539 tomus knygų, daugiausia grožinės literatūros leidinių. Iš jų – 709 knygos lietuvių kalba, 750 knygų - rusų ir 80 knygų vokiečių kalbomis. Knygininkas F. Maksvytis apie K. Petrausko biblioteką prisiminimuose rašė: „Paskutiniaisiais prieškario metais Kazimieras Petrauskas (g. apie 1900 m.) savo namuose nuokalnėje už bažnyčios, buvo įsteigęs privačią biblioteką. Turėjo keliasdešimt lankytojų. Anksčiau miesto centre turėjo spaudos kioską, kurį L. Jakavičius, konkurso keliu gavęs iš miesto tarybos, jam perleido ir padėjo įsikurti. Dirbo apie 15 metų“81.

***

1936 m. pradžioje Valstybės centralinis knygynas pradėjo naują lankytojų registraciją, kuri buvo taikoma ir šiam knygynui Šiaulių skyriuje. Anksčiau buvo užrašoma tik paėmusio knygą asmens pavardė. O nuo 1936 m. sausio mėnesio knygynų ir skaityklų  lankytojai Šiauliuose buvo registruojami pagal amžių, profesiją, lytį ir t. t. Tuo buvo norima tiksliau nustatyti statistinius duomenis apie knygynų ir skaityklų lankytojus82.

Lietuvos Respublikos Prezidentas 1936-08-10 patvirtino Valstybinių viešųjų bibliotekų įstatymą, kuriame buvo nurodyta, kad veikiantieji įsakymu apie Centralinį valstybės knygyną centralinis valstybės knygynas ir jo skyriai toliau laikomi Centralinis valstybės knygynas – Valstybės centralinė biblioteka, o to knygyno skyriai – valstybinėmis viešosiomis bibliotekomis. Taip pat buvo nustatyta, kad valstybinė viešoji biblioteka gali turėti viešąją skaityklą. Šis įstatymas įsigaliojo nuo 1936 m. rugsėjo 1 d.83

1936 m. spalio mėn. pradžioje Šiauliuose, Švedų g. Nr. 6a atidarytoje naujoje bibliotekoje buvo daug knygų lietuvių, rusų ir vokiečių kalbomis84.

1936 m. lapkričio mėn. Šiaulių miesto skautų III-oji D. L. K. Kęstučio draugovė įsteigė knygynėlį-skaityklą, kuriai patalpas suteikė draugovės globėjas, Mergaičių gimnazijos mokytojas Domas Pinigis. Šiame knygynėlyje-skaitykloje buvo sukaupta per 100 nuosavų knygų, dar 500 knygų skautams ir skautėms leido naudotis draugovės globėjas D. Pinigis85. 1940 m. Lietuvos skautų sąjungos Šiaulių rajono tuntas padovanojo vilniečiams 785 vadovėlius ir 394 knygas86.

Grįžti į straipsnio pradžią

Mieli GBEF skaitytojai prašome paieškoti savo bibliotekose senų, dar tarpukaryje išleistų knygų, su Šiaulių miesto valstybinių, visuomeninių draugijų ir organizacijų ir privačių bibliotekų ir skaityklų knygų antspaudais, ekslibrisais, įrašais, lipdėmis ir nuskenavę atsiųsti mums šių knygos ženklų pavyzdžių. (el. p. jonas.nekrasius@kava.lt arba menocentras@savb.lt)

* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą