Šiaulių apskrities dvarų bibliotekų likimas

Tenka pastebėti, kad tarpukariu dėl žemės reformos Lietuvos dvarai stipriai nukentėjo, negalima sakyti, kad jie visiškai išnyko. Net ir nusavinus dalį žemės, liko dvarų centrai, kuriuose tebebuvo saugomi dideli turtai – per amžių bibliotekose kauptos knygos, dvarininkų kilmę menantys archyviniai dokumentai, kolekcijos, meno kūriniai ir kitos vertybės. Tarpukariu Šiaulių kraštotyros draugija skyrė nemažai dėmesio Šiaulių apskrities dvaruose esančio paveldo ir bibliotekų išsaugojimui. Kraštotyros draugija 1927 metais kreipėsi į Šiaulių apskrities žemės tvarkytoją ir prašė žemės reformos įstatymu perimamuose dvaruose randamą senovės palikimą, kurį sudaro: „šeimos ar ūkio archyvai, užrašai, memuarai, planai <...> taip pat jau įvairūs archeologijos, meno ir literatūros rinkiniai ar šiaip daiktai: fotografijos, portretai, paveikslai, senoviški rakandai, drabužiai, ūkio įnagiai, vėliavos, pinigai, šalmai, šarvai“, perduoti į Šiaulių „Aušros“ muziejų25.

Šiaulių apskrities dvaruose rastais kultūros turtais ir bibliotekomis mielai dalintasi su kitais, ypač tada, kai šie, būdami kitų rankose, visuomenei galėjo pasitarnauti labiau26.  Panašu, kad būtent iš dvarų surinktas knygas turėdamas galvoje Peliksas Bugailiškis 1929 metais rašė Vaclovui Biržiškai: „Dar šiomis dienomis iš sesijos grįždamas parvežiau 60-70 įvairių senų knygų, ruošdamasis jas perduoti Centrin. Knygynui, taip jau mūsų Kraštot. Dr-ja jam tų knygų daug perduoda“27.

Visiškas dvarų ir jų bibliotekų saulėlydis prasidėjo Sovietų sąjungai okupavus Lietuvą. Geriausiu atveju dvarų turtas, taip ir bibliotekos pateko į muziejus, bibliotekas ar atskirais atvejais į bažnyčias, blogiausia – buvo sunaikintos ir išvogtos.


1940 m. spalio 4 d. iš Lygumų valsčiuje esančių dvarų į „Aušros“ muziejų atgabenta „įvairių kultūros paminklų“ ir „nemažai knygų“, kurias pasiėmė Centrinė biblioteka Šiauliuose; lapkričio 17 d. iš Šaukėnų dvaro į Šiaulių „Aušros“ muziejų atgabenta dokumentų, 17 maišų knygų Šiaulių bibliotekai ir „dar šis tas“; 1941 m. balandžio 2 d. iš Anapolio dvaro geležinkeliu pervežta 30 maišų knygų, kurios perduotos Viešajai valstybinei bibliotekai, Valstybės teatrui ir Muzikos mokyklai ir t. t.28






* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą