Lipdės / Knygos nuosavybės ženklo rūšys

Pranešimas skaitytas 
ŠAVB "Menų Dūzgės", 2016.03.21.
Kultūrologas J. Nekrašius


Saugoma ŠAVB
 Be antspaudų, naudojami ir netradiciniai ženklai bibliotekų ir kolekcijų rinkiniams žymėti. Tai lipdės – knygos ar rankraščio šriftams įrašyti. Lipdžių forma – stačiakampė, apskrita, ovalinė, su rėmeliais ar be jų. Dažniausiai jose įrašomi trumpi tekstai, skaičiai, raidžių ar inicialų trumpinimai. Lipdės klijuojamos ant knygos nugarėlės ar patinio viršelio išorinėje pusėje (kartais vidinėje) ar viršuje. Lipdės buvo kelių formatų, priklausomai nuo knygų dydžio. LDK vienos iš seniausių ir įdomiausių lipdžių yra sukurtos XVIII a. viduryje Mykolo Kazimiero Radvilos Žuvelės Nesvyžiaus bibliotekai. Prie šios bibliotekos knygų buvo priklijuojama lipdė, kurios rokokiniame kartuše įrašytas šriftas Loc., t. y. spinta, jos numeris romėniškais ir knygos numeris spintoje arabiškais skaičiais.


Saugoma ŠAVB
Saugoma ŠAVB
Saugoma ŠAVB
Šiaulių berniukų gimnazijos biblioteka XIX a. pab. – XX a. per. knygoms žymėti naudojo tipografiniu būdu spausdintas lipdes su įvairaus dydžio šrifto įrašais rusų kalba. Tai stačiakampio formos rėminančia linija apibrėžta lipdė su įrašu: БИБЛIОТЕКА / ШАВЕЛЬСКОЙ / МУЖСКОЙ ГИМНАЗIИ / ШКАФЪ... /  ПОЛКА... / Nо... ; kitoje rėminančia linija apibrėžtoje lipdėje yra šešių eilučių įvairaus dydžio šrifto įrašas: ФУНДАМЕНТАЛЬНАЯ / БИБЛIОТЕКА / ШАВЕЛЬСКОЙ ГИМНАЗИ / No / Шкафъ / Полка. Jos dydis 68 x 47 mm; dar vienoje tipografiniu būdu išspausdintoje nepibrėžtoje vienos eilutės lipdėje yra įrašas lietuvių kalba: 1923 No... knyg. .. katal.

     
Panašią funkciją atlieka ir knygų leidėjų, knygynų ir antikvariato savininkų firminės lipdės. Daugelis šių knygininkų ir bibliofilų jomis žymi savo bibliotekų ar skaityklų knygas, rankraščių ir kolekcijų rinkinius. XIX-XX a. pradžioje Lietuvoje firmines lipdes savo knygoms naudojo vilničių Zavadskių – knygų leidėjų ir prekybininkų firma, T. Liambeko knygynas; Pribači vokiečių knygynas ir „Mokslo“ knygynai Kaune,R. Šmito knygų prekyba Klaipėdoje, L. Jakavičiaus knygynas „Lietuva“ Šiauliuose ir kt.

Grįžti į straipsnio pradžią

* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą