Ekslibrisų parodos ir konkursai Lietuvoje ir užsienyje

Pranešimas skaitytas 
ŠAVB "Menų Dūzgės", 2016.03.21.
Kultūrologas J. Nekrašius


1908 m. Šubravcų draugija Vilniuje surengė pirmąjį Lietuvoje ekslibrisų konkursą, skirtą garsaus Vilniaus advokato T. Vrublevskio (1858-1925) 50-mečiui. Šiam konkursuii buvo sukurti 23 ekslibrisai. XX a. antrajame dešimtmetyje Lietuvoje ekslibrisus pradėjo populiarinti dailės istorikas ir dailininkas Paulius Galaunė (1890-1988). Jis, gyvendamas Kaune, 1918 m. pradėjo kolekcionuoti ekslibrisus ir jau 1919 m. turėjo surinkęs nemažą Lietuvos valstybinių ir visuomeninių bibliotekų ekslibrisų rinkinėlį. Be to, P. Galaunė ne tik rinko ekslibrisus, bet ir pats juos kūrė. 1919-1925 metais cinkografijos technika sukūrė 12 ekslibrisų. Savo sukauptas žinias ekslibrisų klausimais P. Galaunė apibendrino leidinyje „Ekslibrisas Lietuvoje (XVI-XX šimtmečiai)“, kuris buvo išspausdintas 1926 m. ketvirtoje „Tauta ir žodis“ knygoje. Tai pirmoji studija apie ekslibrisą Lietuvoje.

Prie ekslibriso populiarinimo Lietuvoje daug prisidėjo ir Šiauliuose gimęs ir gyvenęs advokatas, bibliofilas Viktoras Cimkauskas (1896-1944), kuris 1924 metais Šiauliuose pradėjo populiarinti ekslibrisą. 1926 metais jis parašė pirmąją publikaciją Šiauliuose apie tuo metu Lietuvoje dar mažai žinomą knygos ženklą. 1926 m. „Kultūros“ žurnale (Nr. 11) buvo paskelbtas jo straipsnis „Keletas žodžių apie knygos ženklą“. 1928 m. V. Cimkauskas pirmąkart Šiauliuose Mokytojų seminarijos klausytojams skaitė pranešimą apie knygos ženklus, iliustruodamas jį įdomiausiais ekslibrisais iš savo kolekcijos. Tai buvo to meto naujovė.
     
Šiaulietis dailininkas G. Bagdonavičius 1926 metais pirmą kartą eksponavo savo sukurtus ekslibrisus Šiauliuose surengtoje lietuvių dailės parodoje.
     
1926 m. rugpjūčio 26 d. Šiauliuose leidžiamame savitraštyje „Šiaulietis“ pirmą kartą spaudoje išspausdintas dailininko G. bagdonavičiaus sukurtas knygos ženklas „Ex libris J. Bliumaitės“.
     
Surinkęs vertingų XVII-XX a. Lietuvos bei kitų šalių knygos ženklų kolekciją, P. Galaunė 1928 m. Kaune suruošė pirmąsias dvi ekslibrisų parodas Lietuvoje. Pirmą – 1928 m. spalio 14- lapkričio 10 d. Joje buvo eksponuojami vien tik Lietuvos ekslibrisai. Antrą  - 1928 m. lapkričio 11-24 dienomis.
       
Dalis P. Galaunės ekslibrisų kolekcijos (14 įvairių XVII-XX a. ekslibrisų ir 12 lietuvių autorių sukurtus ekslibrisus) ir jo studija „Ekslibrisas Lietuvoje (XVI-XX šimtmečiai)“ 1929 m. pirmąkart atstovavo Lietuvai Belgijoje, kur Karališkajame meno ir istorijos muziejuje buvo surengta tarptautinė ekslibrisų paroda.
      
1930 m. Kaune įsikūrusi XXVII knygos mėgėjų draugija populiarino Lietuvoje ekslibrisą.
       
Šiaulietis dailininkas G. Bagdonavičius tarptautinėje ekslibrisų parodoje Los Andžele 1931 m. už sau sukurtą ekslibrisą buvo apdovanotas garbės dilpomu.
       
Pirmoji respublikinė ekslibrisų paroda Vilniuje surengta 1960 m. Jos organizatorius dailininkas Vytautas Kalinauskas.
         
1962 m. gegužės mėnesį Šiaulių „Aušros“ muziejuje surengta pirmoji šiauliečių dailininkų paroda. Joje dailininkas G. Bagdonavičius eksponavo piešinius ir 1930-1961 metais sukurtus ekslibrisus: Z. Margolin, O. Gudyno, L. Galvono, B. Levino, B. Vilinbachovo ir kt.
         
1966 m. ekslibrisas buvo įteisintas institutiškai – prie tuometinės Lietuvos dailininkų sąjungos Grafikos skyriaus įsteigta ekslibrisų sekcija, vadovaujama dailininko Valerijono Vytauto Jucio.
          
Nuo 1969 m. Lietuvoje skelbimai ekslibrisų konkursai. 1969 m. Vilniaus universiteto biblioteka, minėdama savo 400 metų jubiliejų, paskelbė ekslibrisų konkursą. Pirmą premiją jame laimėjo lietuvių dailininkai A. Kučas ir P. Repšys.
          
Pirmuosius tarptautinius kontaktus Lietuvos ekslibriso kūrėjai užmezgė su Lenkija. Pradžią šiems kontaktams davė V. Kisarausko susirašinėjimas su tarptautinės malborko ekslibriso bienalės įkvėpėju Wojciechu Jakubowskiu, kuris pasiūlė lietuviams dalyvauti Malborko bienalėje.
          
Pirmuosius apdovanojimus Lietuvai Malborko bienalėje 1971 m. pelnė dailininkai Antanas Kmieliauskas ir Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė. Vėliau ne kartą buvo apdovanoti Gražina Didelytė, Stasys Eidrigevičius ir kiti.
         
Nuo 1977 metų rengiamos tarptautinės Vilniaus ekslibrisų bienalės, kuriose dalyvauja Estijos, Latvijos ir Lietuvos, o svečių teisėmis ir kitų šalių dailininkai.
         
1985 m. Pakruojyje surengtas pirmasis Lietuvoje tarprespublikinis ekslibrisų konkursas „Ex libris. Pakruojis – 400“. Sekdami pakruojiečiu pavyzdžiu, Radviliškio rajono J. Marcinkevičiaus biblioteka 1985 m. taip pat paskelbė konkursą, skirtą šiai bibliotekai.
         
1985 m. rugsėjo 27 d. Pakruojo miesto centre pastatyta dailininko K. Kupriūno sukurta pirmoji pasaulyje skultūra iš girnų, kurioje yra įrašas „Ex libris“.
         
1986 m. Naisiuose (Šiaulių r.)  veikęs poeto Z. Gėlės-Gaidamavičiaus memorialinis muziejus paskelbė respublikinį ekslibrisų konkursą, skirtą šio poetio atminimui įamžinti
         
1987 m. balandžio 25 d. Pakruojo dvaro rūmuose įvyko pirmasis respublikinis ekslibrisininkų ir knygos ženklo kūrėjų seminaras „Lietuvos ekslibrisas: raida ir rinkimas“, išleistas parodos „Ekslibrisai iš įvairių rinkinių“ katalogas ir Lietuvos ekslibrisininkų žinynas (sud. ir red. V. Kisarauskas ir J. Nekrašius).
        
1988 m. Vilniuje paskelbtas pirmasis Lietuvoje tarptautinis ekslibrisų konkursas „Vilnius – metropolis Lithuanie“.
        
1988 m. gruodžio 17 d. Pakruojo dvaro rūmuose įkurtas pirmasis Lietuvoje visuomeninis Ekslibriso muziejus.
        
1992 m. rugsėjo 3 d. Japonijoje, Saporo mieste XXIV tarptautinio ekslibriso kūrėjų ir mėgėjų asociacijos (FISAE) kongreso metu Lietuva buvo priimta į šios tarptautinės organizacijos narius.
        
1993 m. balandžio 5 d. Šiaulių miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros fondo Šiaulių krašto taryba paskelbė ekslibrisų konkursą Simono Daukanto atminimui. Tai buvo pirmasis tarptautinis ekslibrisų konkursas, skirtas Simonui Daukantui. Iki 2016 metų Šiauliuose paskelbta ir surengta 15 tarptautinių ir respublikinių eksplibrisų konkursų.
       
2001 m. spalio 3 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje įsteigtas Ekslibriso muziejus, kuris nuo 2014 m. liepos 25 d. reorgnizuotas į Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondą (GBEF).



* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą