Trumpa knygos nuosavybės ženklo istorija Lietuvoje (XVI a.- XXI a. pr.)

Kultūrologas J. Nekrašius
Pranešimas skaitytas 
ŠAVB "Menų Dūzgės", 2016.03.21.

P. Alsėniškio superekslibrisas (1533).
Reprodukcija ant žurnalo "Tarp knygų"
Lietuvą galima vadinti knygų bei jos nuosavybės ženklų šalimi. Lietuvoje seniausias knygos nuosavybės ženklas yra Žygimanto Senojo superekslibrisas su Vyčio piešiniu ir plokštelėje įrėžtais 1518 metais. 

Seniausiu Lietuvos ekslibrisu laikomas Vilniaus vyskupo Pauliaus Aleksandro Alšėniškio (1486-1555), sukurtas nežinomo dailininko apie 1533 metus

Tai medžio lentelėje išraižytas piešinys: plataus augmenijos vainiko apgaubtas, vyskupo insignijomis papuoštas skydas su jame pavaizduotu P. A. Alšėniškio herbu Kentauru. Knyga su šiuo ekslibrisu saugoma Jogailos universiteto bibliotekoje Krokuvoje. Šios knygos viršelyje yra ir P. A. Alšėniškio superekslibrisas su Vyčio herbu bei atskirai įspaustais knygos įrišimo metais – 1533.


Manoma, kad ekslibrisai į Lietuvą pirmiausia atkeliavo iš Vokietijos kartu su knygomis, su popieriaus gamybos, auksakalystės, knygų leidybos, knygrišystės amatais.




* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą