Lašmenpamūšio dvaro biblioteka

Poetas ir vertėjas Borisas Melngailis (1904-1965) gimęs 1904 m. liepos 30 d. Pakruojo r. Lašmenpamūšyje, baigęs vokiečių gimnaziją Jelgavoje, grįžo į Lietuvą. Čia įsitraukė į literatūrinį gyvenimą, užsiėmė vertimais, savo eilėraščius, prozos kūrinius skelbė periodikoje, priklausė „Keturių vėjų“ sambūriui, turėjo didelę biblioteką. Jo dvaro bibliotekoje buvo nemažai knygų lietuvių, latvių, lenkų ir vokiečių kalbomis. Taip pat Melngailio bibliotekoje buvo nemažai jam padovanotų lietuvių rašytojų ir poetų knygų su jų autografais. 1923-1936 metais jo dvare Lašmenpamūšyje rinkdavosi lietuvių rašytojai, vykdavo šaunūs pokyliai. Praradęs dvarus, kurį laiką gyveno Rygoje, Šiauliuose. Jis Putinui tapęs prototipu romane „Krizė“. V. Katilius knygoje „Židiniai ir žmonės“ mini, kad „bėda Šiauliuose jam būdavo, kai pasijusdavo vėl vejamas iš buto: mat drauge su sugebėjimu „pamadrigalinti“ vis tebelaikė sunkiai perkraustomą didelę biblioteką“. Anot paties B. Melngailio: „mano biblioteka ir dabar vienintelė tokia mieste!24. 1944 metais B. Melngailis pasitraukė į Vakarus. Jo didelės ir vertingos bibliotekos likimas nežinomas.

Čia aprašyta toli gražu ne visos Šiaulių apskrities dvarų bibliotekos. Daugelio likimas nežinomas. Taip pat dėl straipsnio nedidelės apimties liko nepaminėtos kitų krašto dvarų bibliotekos. Duomenys apie jas tikslinamos ar pildomas. Tai atskiro straipsnio tema. Autorius šią temą tęsia toliau ir tikisi aprašyti kiek galima daugiau Šiaurės Lietuvos dvarų bibliotekų ir išsiaiškinti jų tolimesnį likimą. 




* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą