Gruževskių biblioteka Kuršėnų dvare

Gruževskių bibliotekos
knygos ženklai.
XVIII-XIX a. pabaigoje bibliotekos buvo kaupiamos ir Šiaulių krašte plačiai išsišakojusioje bajorų Gruževskių giminėje. Gruževskio dvarų, o drauge ir nedidelių bibliotekėlių, buvo visoje Žemaitijoje. XVIII a. pabaigoje Kuršėnus paveldėjo Steponas Gruževskis. Jis 1811 m. pastatė dvaro rūmus. Dvaras dar labiau suklestėjo valdant jo sūnui Edvardui, kuriam dvaras atiteko 1846 metais.  XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje Kuršėnų dvaras su istorinės tematikos knygų biblioteka priklausė Jurgiui Gruževskiui. Jo bibliotekos knygoms žymėti nežinomas autorius sukūrė knygos antspaudą. Jame – ovalaus rėmelio rėminančia linija apibrėžto trijų eilučių knygos antspaudo-užrašo viduje yra įrašas įvairaus dydžio šriftais: Jerzy GRUŽEVSKI / No... / KURSZANY. Jo dydis – 19 x 36 mm17.

Kita Gruževskių giminės biblioteka priklausė Kelmės dvaro savininkui Jurgiui Gruževskiui. Būdamas reformacijos šalininkas, jis surinko vertingą protestantų ir marijonų knygų ir rankraščių biblioteka – apie 5000 dokumentų, nemaža retų knygų. Vėliau ši biblioteka buvo padovanota Vilniaus universiteto bibliotekai. Šios Gruževskio dvaro bibliotekos Kelmėje sąrašas buvo sudarytas 1832 metais liepos 19 d. Jį sudarė Jonas Gruževskis. Tuomet bibliotekoje buvo 690 knygų lotynų kalba, 284 – lenkų ir 47 knygos kitomis kalbomis. Šios bibliotekos knygos buvo pažymėtos ir Juliaus Gruževskio (1808-1865) knygos nuosavybės ženklu.
      1940 m. rugpjūčio 16 d.  Kelmėje esančio Gruževskių dvaro, „pasižymėjusio senų dailių baldų, indų ir bibliotekos turtingumu“, nacionalizuotas turtas atgabentas į Šiaulių „Aušros“ muziejų ir Centrinę biblioteką Šiauliuose18. Dvaro bibliotekoje buvo laikomas didelis dvarininkų  Gruževskių šeimos archyvas, kuris 1941 m. pateko į Šiaulių „Aušros“ muziejų, o 1952 m. muziejus archyvą perdavė Lietuvos Mokslų akademijos bibliotekai. Čia išlikę apie 20 tūkst. vienetų Kelmės dvaro archyvo teksto lapų. Kita archyvo dalis saugoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bei Kauno valstybiniame archyve.


* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą