Dvarininkų Čapskių biblioteka Beržėnų dvare


XIX a. pabaigoje, Beržėnuose Kelmės r., grafo Stanislovo Čapskio dvare buvo likęs Gorskių archyvas, portretų senų ginklų tinkinys. Taip pat buvo atskira biblioteka, kurioje buvo sukaupta apie 7000 tomų XVI-XIX amžiaus įvairiomis kalbomis labai vertingų grožinės literatūros, istorinio bei mokslinio pobūdžio knygų. Vėliau visa ši biblioteka priklausė Beržėnų dvare gyvenusiai grafo Stanislovo Čapskio našlei Jadvygai Marijai Teresei Potulickaitei Hutten Čapskienei. Šios bibliotekos knygoms žymėti grafienė Jadvyga Marija Teresė Potulickaitė Hutten Čapskienė naudojo nežinomo dailininko XIX a. pab. – XX a. pradžioje sukurtą ekslibrisą, kuris saugomas su dalimi jos knygų Vilniaus universiteto mokslinėje bibliotekoje. Jame stačiakampio formos rėminančia linija apibrėžtame rėmelyje yra šešių eilučių įvairaus dydžio ir šrifto įrašas: BERZANY / BIBLIOTEKA / Jadwigi z H r. Potulickich / Hrabiny Stanislawowej Czapskiej / No... / Szafa...12

Turint omeny, kad Beržėnų dvaro ekonominė padėtis tarpukario metais buvusi prasta, dalis turto buvo parduotas iš varžytinių (1935 m. Peliksas Bugailiškis dalyvavo šio dvaro bibliotekos varžytinėse. Šiaulių „Aušros“ muziejaus muziejininkai ir vėliau nuolat rūpinosi šio dvaro senienų globa). Apie 1936 m. grafienės Čapskienės bibliotekos 4000 knygų iš varžytinių nupirko Šaukėnų pirklys T. Rabinovičius. Vėliau Valstybinė archeologijos komisija jas nusavino ir perėmė į valstybės globą. 1940 m. rugsėjo 4 d. iš Beržėnų dvaro į Šiaulių „Aušros“ muziejų buvo atgabenta dalis šio dvaro nacionalizuoto turto ir archyvas.

Užvenčio kraštotyros muziejuje saugoma grafienės Jadvygos Čapskienės garsiam vietos gydytojui Petrui Girbudui dovanotas pasaulio įžymybių atvirukų albumas, kuriame yra grafienės ranka rašyta lenkų kalba padėka gydytojui P. Girbudui už jos gydymą13.

Jonas Nekrašius


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą