Burbiškio dvaro biblioteka

Nuo XIX amžiaus pradžios iki 1941 m. šį dvarą dabartiniame Radviliškio rajone valdę dvarininkai Baženskiai turėjo gana didelę biblioteką ir net vasaros skaitymams skirtą altaną – pavėsinę parke. Pradžioje bibliotekoje buvo sukaupta apie 500 įvairių knygos prancūzų, vokiečių, lenkų ir rusų kalbomis. Po Pirmojo pasaulinio karo jau buvo gerokai daugiau knygų, laikraščių ir žurnalų. Vienoje iš parko salų stovėjo altana - pavėsinė, kurioje vasarą įrengdavo savotišką skaityklą: į spinteles pridėdavo knygų ir ten laikydavo. Svečiai, vaikščiodami po parką, užsukdavo pailsėti ir galėdavo skaityti. Dvare skambėjo muzika, poezija, vykdavo šventės. 1911 metais Burbiškio parke buvo atidengtas poeto A. Mickevičiaus paminklas Dvare buvo rojalis, gramofonas ir prie jo per 500 plokštelių. Dvare kauptas meno kūrinių rinkiniai, archyvas. Archyve buvo saugoma įvairių dokumentų apie dvaro, giminės istoriją, čia atsilankiusius žmones. Į dvarą buvo kviečiami fotografai ir daromi parko vaizdų fotografijų ciklai. Nuotraukas sudėdavo į albumus ir juos prancūziškai pavadintus „Burbiškio suvenyrai“ – dovanodavo svečiams. Buvo išleista ir suvenyrinių atvirukų apie Burbiškį. Vienas iš tokių muziejuje saugomų pirmųjų atvirukų apie Burbiškį, išleistas 1911 metais14.

Burbiškio dvaro bibliotekai buvo prenumeruojami laikraščiai ir žurnalai, įvairūs katalogai. Šios bibliotekos knygos žymėtos ovalos formos trijų eilučių rėmintu knygos antspaudu-užrašu įvairaus dydžio šriftais: Michal Baženski / No____ / BURBISZKI. Muziką mėgusios Baženskių šeimos dvare buvo ir populiariausių to meto muzikos natų knygų, pažymėtų Burbiškio dvaro antspaudu. Ant kai kurių yra knygos įrašas: 1921 m., Burbiškis. Šiuo metu veikiančiame Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškių dvare be kai kurių išlikusių knygų, senovinių leidinių su Burbiškio dvaro savininkų monogramomis, antspaudais, saugomas ir dvarininkų Baženskių šeimos albumas „Souvenir de Burbiszki“, ant kurio pažymėta data: 1913, Mykolo Baženskio kaupti pašto ženklai ir kt. rinkiniai15.

Bibliotekos likimas labai liūdnas. Kai Baženskių šeima rengėsi išvažiuoti iš Lietuvos, bibliotekos dalį, kurioje buvo maždaug 800 knygų, užmūrijo vienoje iš dvaro aklinų patalpų po bokštu. Kai dvare buvo įrengtos kiaulių fermos, griaunant bokštą buvo rasta ir biblioteka. Vietinių žmonių pasakojimais, knygos buvo vežamos vežimais į virtuvę, kur buvo verdamas kiaulėms jovalas. Tomis knygomis buvo kūrenamos viryklės jovalui virti. Išliko labai nedaug knygų. Muziejuje saugomos kelios išlikusios knygos atkeliavusiais iš įvairių žmonių16



* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą