Knygos antspaudai ir įspaudai / Knygos nuosavybės ženklai

Pranešimas skaitytas 
ŠAVB "Menų Dūzgės", 2016.03.21.
Kultūrologas J. Nekrašius

Tai vienas iš populiariausių ir dažniausiai naudojamų knygos ženklų, patikimai saugančių knygos nuosavybės teises.  Dažniausiai knygos antspaudas naudojamas valstybinių ir visuomeninių bibliotekų knygoms žymėti. Jie buvo graviruojami metale, vėliau paplito gumos, kaučiuko lietos formos. Knygos antspaudų būna įvairiausių – ornamentinių, šriftinių, inicialinių herbinių, supiešiniai ir t. t. Pagal formą jie yra apskriti, ovalūs, stačiakampiai, keturkampiai, netaisyklingos formos ir pan.

Saugoma ŠAVB
Saugoma ŠAVB
Saugoma ŠAVB
Saugoma ŠAVB


     











Šiauliuose knygos antspaudą naudojo knygyninkas ir spaustuvininkas Isakas Brevda; Adolfo Bukmano knygynas „Pasaulis“, Šiaulių valdžios berniukų gimnazijos knygynas, Šiaulių šv. Juozapo katalikų darbininkų draugija, Šv. Kazimiero draugijos knygyno Šiaulių skyrius, Lietuvos vaiko draugijos Šiaulių skyriaus „Tėvų rūpesčiu“ biblioteka Nr. 1, Šiaulių pašto telegrafo ir telefono tarnautojų švietimo draugijos „Žinia“ biblioteka, dailininkas ir bibliofilas Gerardas Bagdonavičius ir kiti. Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugoma dalis kunigo, bibliofilo ir kolekcininko Kontantino Kuprio Kuprevičiaus (1877-1940?) biblioteka Joje yra apie 70 vertingų, gražiai įrištų knygų. Jos pažymėtos įvairių savininkų superekslibrisai, ekslibrisais, antspaudai ir įrašais. Šioje asmeninėje bibliotekoje aptikau seniausią ir įdomų knygos antspaudą-užrašą: Knygynas / Kun. Kuprevičes. / 1906 / Skaityk ir suprask!
      
Prie netipinių knygos priskiriami įspaudai. XIX a. Lietuvoje paplito reljefiniai įspaudai. Tai dažniausiai be jokio dažo, specialiomis formomis į knygos puslapį įspaudžiamas tam tikras tekstas ar piešinys: herbas, simbolis, monograma, knygos savininko pavardė ir vardas, herbas ir institucijos pavadinimas bei kt. Tokiu būdu įspausta nuosavybės žymė padeda nustatyti knygos ar bibliotekos savininką apsaugo leidinį nuo pasisavinimo.


                                                                                                            Grįžti į straipsnio pradžią


* Be autoriaus ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) sutikimo šį kūrinį draudžiama atgaminti bet kokia forma ar būdu, viešai jį skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamo kompiuterių tinklais (internete), išleisti ir versti, platinti kūrinio originalą ar jo kopijas juos parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn. Be autoriaus ir ŠAVB sutikimo draudžiama šį kūrinį, esantį viešosiose bibliotekose, mokymo įstaigose, muziejuose ar archyvuose, mokslinių tyrimų ar asmeninių studijų tikslais viešai skelbti ar padaryti jį viešai prieinamą kompiuterių tinklais tam skirtuose terminaluose tų įstaigų patalpose.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą